Latte art skutečně je uměním, ale ovládat ho, se může naučit úplně každý, kdo má výdrž, motivaci a chuť učit se novým věcem. Jak na ten správný a hlavně krásný latte art?
Jen s plnotučným mlékem vytvoříte ty nejúžasnější vzory
Labuť, srdíčko, květina nebo cokoliv jiného. Na povrch cappuccina, café latte a jiných mléčných kávových nápojů se dá nakreslit skutečně téměř cokoliv. Základem všeho je ale správně našlehané mléko. Pokud nedocílíte hebké mikropěny, většinou se vám obrázek příliš nepovede. K latte artu je nutné používat výhradně mléko plnotučné a před šleháním musí být také dobře vychlazené. Latte art jde praktikovat i s mlékem teplým a polotučným, ale výsledek nikdy nebude dokonalý.
Nejprve si musíte vzít k ruce tu správnou konvičku. Důležitou roli hraje objem a zobáček. Zaoblenější zobáček je vhodný pro tvorbu spíše abstraktnějších nebo oblejších tvarů, naopak ostrý zobáček vám umožní být přesnější. Ideální konvička na tvorbu latte artu na jedno cappuccino má objem 360 ml. V případě, že připravujete cappuccina dvě, pak zvolte větší objem.
Jak našlehat mléko?
Každé šlehání mléka prochází hned dvěma fázemi. První je pěnění, druhá míchání. Tryskání horké páry do studeného mléka způsobuje to, že se v nápoji vytvářejí bubliny. Na povrchu mléka se tak tvoří jemná mikropěna. Pokud se vám naopak na povrchu mléka vytvářejí velké bubliny a mléko se rozstřikuje všude kolem vás, mikropěny s nejvyšší pravděpodobností nedocílíte. Samotným pěněním mléka se zvyšuje jeho hladina a máte-li trysky v mléku ponořené správně, pěnění plynule přejde do fáze míchání.
Mléko ovšem nesmíte pěnit ani míchat příliš dlouho. Ve výsledku by mělo mít zhruba 65 °C. Nemáte-li teploměr nebo se teplotou mléka nechcete zabývat na přesné stupně, pak vezměte v potaz, že mléko je záhodno pěnit a míchat do doby, než vás začnou lehce pálit prsty, kterými držíte konvičku na šlehání mléka.
Tipy a triky na šlehání mléka:
1. Trysky nastavujeme do úhlu 45 °.
2. Noříme ji jen pár milimetrů pod hladinu mléka a tak, aby nesměřovala přesně doprostřed konvičky.
3. Tryska by měla zůstat přibližně 2 cm od okraje.
Každý začíná jablkem
Nyní nezbývá než mléko vyleštit, což se provádí kroužením konvičky. A ještě je zapotřebí zbavit se hustého mléka, s nímž nelze kreslit. Drží se na hladině, proto ho musíte odlít. Poté už je připraveno na kreslení.
Většina začátečníků se z počátku učí kreslit jablko. Jde totiž o velmi jednoduchý motiv. V první fázi vlijete mléko do kávy tak, aby nabralo ten správný objem. Obvykle tak mlékem naplníte zhruba polovinu šálku. Aby se vám dobře kreslilo, je dobré mít zobáček konvičky těsně nad hladinou kávy. Šálek také musíte mít správně nakloněný. S tím, jak hladina nápoje stoupá, pomalu hrneček narovnáváte.
Co je etching?
V této fázi mohou pokročilejší tvůrci latte artu pokračovat technikou zvanou etching, ten se tvoří baristickým perem nebo například nejrůznějšími toppingy, které však mění chuť samotné kávy. Etchingu se využívá zejména při kreslení zvířátek nebo složitějších květin.
Kde se stala chyba?
Máte-li ten správný gryf, ale stejně se vám latte art příliš nedaří, pak je nejčastějším problémem nesprávné našlehání mléka. To může způsobit i zanesená tryska. Trysky musejí být před šleháním mléka naprosto čisté. Proto před každým šleháním mléka trysku vyčistěte, respektive profoukněte horkou párou. Tím se zbavíte zkondenzované vody uvnitř trysky. Také musíte po každém šlehání mléka trysku okamžitě otřít a zároveň vypustit trochu páry, která zredukuje usazeniny uvnitř trysky.