Připravte si filtrovanou kávu

Filtrovaná káva představuje alternativní způsob přípravy kávy. Takzvaného `filtra` si můžete vychutnat ve své oblíbené kavárně, ale i v pohodlí domova. Jenže stejně jako espresso i filtrovaná káva je tak trochu alchymie. Vyžaduje kvalitní kávová zrna, manuální vychytávky na filtrovanou kávu a třeba i samotný filtr. Jak si připravit filtr, aby byl co nejchutnější? To se dozvíte na následujících řádcích.

V řadě kaváren a e-shopů se při nákupu kávových zrn setkáte s tím, že je na obalu kávy uvedeno, zda je vhodná na espresso nebo na alternativní přípravu kávy. Tato informace je ovšem pouhým doporučením pražiče, neznamená to, že kávová zrna na espresso nelze použít na filtr nebo naopak. Proto spíš vybírejte kávu podle chuti než pouze podle doporučení, k jakému účelu se kávová zrna hodí.

Proč se jí říká filtr?

U filtrované kávy probíhá na rozdíl od espressa extrakce kávy bez vyvíjení jakéhokoliv tlaku. Voda volně protéká přes papírový, látkový nebo kovový filtr jen s pomocí gravitace. Filtrovaná káva má taktéž mnohem nižší hustotu než espresso. Díky tomu se v ní lépe rozkládají všechny chutě, která dobře upražená káva obsahuje. Navíc může mít nápoj jinou chuť na počátku jeho konzumace, v průběhu i na konci, když káva trochu vychladne. Samotnou filtrovanou kávu lze rozdělit podle toho, jakou `pomůcku` k filtraci kávy používáte.

  • French Press
  • Chemex
  • Dripper
  • Hario V60
  • Aeropress

Všechny výše zmíněné manuální přístroje jsou na českém trhu snadno dostupné a záleží jen na vás, který pro vás bude tím nejoblíbenějším. Kromě toho si ale překapávanou, respektive filtrovanou kávu můžete připravit v takzvaném Twist Press přístroji, případně v Delter Coffee Press. Ano, existuje vskutku téměř neomezené množství možností, jak si filtrovanou kávu připravit.

Co k přípravě filtru potřebujete?

  • manuální přístroj
  • papírové filtry
  • váhu na odvážení přesného množství kávy
  • mlýnek na kávu
  • konvici na zalévání kávy
  • kávová zrna

jim-kalligas-gsZuda2IkUM-unsplash

Jak si filtrovanou kávu připravit v dripperu a Chemexu?

Dripper patří mezi nejoblíbenější pomůcky na filtr. Také se mu říká V60 a má podobu nádoby s trychtýřem, do kterého se vkládá papírový filtr. První a zároveň nejdůležitější doporučení, které byste při přípravě filtrované kávy měli brát v potaz, je, že kávu musíte mlít až těsně před samotnou přípravou. A nikdy se nemele najemno, jak jste možná zvyklí při přípravě espressa, ale nahrubo. Hrubost kávy by měla připomínat hrubost kuchyňské soli. Doba extrakce činí přibližně dvě a půl až tři minuty. Pokud ale voda protéká kávou rychle, znamená to, že jste kávu namleli příliš nahrubo, protéká-li voda naopak kávou příliš pomalu nebo vůbec, namleli jste ji moc najemno.

1. Na přípravu jednoho nebo dvou šálku si připravte 17 g nahrubo namleté kávy a 250 ml vody.

2. Do dripperu vložte horkou vodou propláchnutý filtr, tak se do kávy nedostane papírová chuť z filtru.

3. Dripper nasaďte na servírovací konvičku a nasypte do filtru požadované množství kávy.

4. V tomto kroku kávu zalijte malým množstvím vody o teplotě cca 93 °C, abyste všechnu kávu lehce spařili. Počkejte dvacet až třicet vteřin a pak kávu pomalu zalévejte vodou, ne však déle než tři minuty.

Obdobný způsob přípravy alternativní přípravy kávy představuje i Chemex, jenž tvoří menší nebo větší skleněná baňka ve tvaru přesýpacích hodin.

1. Opět začnete tím, že vložíte do hrdla Chemexu filtr, důkladně ho propláchnete a přebytečnou vodu z nádoby vylijete.

2. Do filtru nasypejte 30 g čerstvě umleté kávy a opět ji lehce spařte horkou vodou (cca 90 ml).

3. Nyní zalijte kávu 410 ml horké vody a to nejlépe krouživými pohyby.

4. Nechte kávu překapávat 3 až 4 minuty.

Připravte si filtrovanou kávu s našimi kávový zrny. Karamelovou chuť kávy si vychutnáte s kávou Pedron caffe Classic. Pedron caffe Extra zase nabízí vůni a chuť čerstvě upečeného chleba.