Konečně to budete vědět! Jaký je rozdíl mezi arabikou a robustou?

Dáte si arabiku nebo robustu? Či snad směs arabiky a robusty? A která káva je ta kvalitnější? Otázek ohledně tohoto tématu je mnoho, ale možná na všechny ještě neznáte tu správnou odpověď. A my jsme tu od toho, abychom vám ji prozradili.

Co je arabica?
Na světě existuje přes sto dvacet druhů kávovníků, avšak kávová zrna se sbírají pouze ze dvou a to z arabiky (kávovník arabský) a robusty (kávovník statný). Káva arabica je velmi náročná na pěstování, hlavně co se týče podnebí. Daří se jí především ve vyšších nadmořských výškách. Navíc se sbírá ručně. Proto je i dražší než robusta. Mívá úžasné aroma a plnou chuť. Oproti robustě obsahuje přibližně o polovinu méně kofeinu. Zhruba osmdesát procent světové produkce tvoří právě káva arabica. Ve většině českých pražíren a kaváren proto najdete zejména nápoje připravené z upražené 100% arabiky.

Co je robusta?
Robusta je káva s nižší kvalitou a zároveň je nenáročná na pěstování. Ke všemu plodí každé dva až tři roky, což je častěji než v případě arabiky, jejíž první úroda nezřídka nastává až po šesti letech. To se odráží i na ceně. Obvykle se proto robusta prodává levněji. Káva mívá dosti zemitou chuť, kterou ne každý ocení. Samotná robusta u nás není příliš dostupná, ale přidává se do kávových směsí. V Itálii je ovšem zvykem i kávovou směs s poměrem 90 % arabiky a 10 % robusty označovat za 100% arabiku. A nejde vůbec o nic protizákonného. Přestože mnozí považují robustu za kávu špatnou, není tomu tak. Rozhodně na ní není nic zlého a některým dokonce chutná více než arabica. Navíc pokud potřebujete takzvaně pořádně nakopnout, je pro vás robusta lepší volbou než arabica, jelikož obsahuje více kofeinu. 

foto_1

Vzhled a složení kávových zrn
V krátkosti jsme si představili oba typy kávy, ale nyní se podíváme i na rozdíly spočívající v jejich vzhledu a složení. Vezmete-li si do ruky zrno arabiky a zrnko robusty, rozdíl poznáte na první pohled. Arabica mívá rýhu uprostřed zrna zakřivenou, robusta rovnou. Tvar zrna arabiky je také mírně protáhlejší oproti kulatější robustě. Kávoví znalci se shodují i v tom, že arabica před upražením voní po borůvkách, robusta po arašídech.

I složení obou typů káv je jiné. Arabica má dvakrát více cukrů a až o 60 % více lipidů. Ty výrazným způsobem ovlivňují celý proces pražení a také přispívají k rozvíjení celé škály aromat a chutí. Proto často arabica nese tóny čokolády, oříšků, karamelu, zralého či kyselejšího ovoce nebo květin.

Robusta obsahuje až třikrát více kofeinu a taktéž i kyseliny chlorogenové. Díky tomu je kávovník odolnější vůči škůdcům, jejichž množství se stupňuje s klesající nadmořskou výškou. Jak kofein, tak kyselina chlorogenová mají hořkou chuť, což se podepisuje i na samotné chuti kávy, která není tak pestrá jako arabica. Hořká, dřevitá chuť je to, co robustu vystihuje z tohoto hlediska asi nejlépe.

Které země vyvážejí arabiku a které robustu?
Mezi hlavní producenty arabiky se v dnešní době řadí především Brazílie, která se podílí na světové produkci 45 %, Kolumbie tvoří 10 % celosvětové produkce. Za ní je Etiopie, Peru, Honduras a následuje Mexiko a další země. Nezanedbatelnými producenty arabiky je ale i Ekvádor, Burundi či Rwanda.

Naopak robustu produkuje hlavně Vietnam, který se podílí na světové produkci 39 %, dále Brazílie 28 % a nesmíme opomenout země, jako je Indonésie, Indie, Uganda či například Malajsie.

Chuť? Ta pravá je ta vaše
Často je mezi pražiči a baristy zmiňováno, že ani sebelepší robusta nikdy nedosáhne kvalit dobré arabiky, ale pravdou je, že ne vždy je arabica naprosto dokonalá. Záleží proto hlavně na vašich chuťových preferencích. Ochutnejte naši 100% arabiku anebo si dopřejte třeba směs 50 % arabiky a 50 % robusty, tak poznáte úplně něco jiného, než na co jste byli doposud zvyklí.