Káva skutečně je zátěží pro životní prostředí. Čím? V první řadě tím, že se pěstuje na plantážích, kde původně rostly pralesy, ostatně podobně tomu je například i v případě velmi kontroverzní potraviny, jakou je avokádo. Nic však není nezvratné a se vším se dá bojovat.
Hliníkové kapsle jsou problém, ale ne nezvratitelný
Problémem ovšem není jenom samotné pěstování kávy, ale i příslušenství s kávou spojené. Životnímu prostředí neprospívají ani jednorázové kelímky, do kterých se káva v kavárnách připravuje, hliníkové kapsle, které se používají do automatických kávovarů, nebo obaly, v nichž se kávová zrna prodávají. Ale proč výrobci používají zrovna hliník? Protože je pevnější než plast. Vydrží tak vyšší provozní teplotu, navíc je i bezpečnější. A protože je hliník i tepelně vodivý, dobře se uvnitř kapsle rozvádí teplo. Výrobci kapslí často uvádějí, že hliník také chrání aroma kávy uvnitř kapsle. Káva proto hned tak nezvětrá. Na druhou stranu ovšem musíme brát v potaz, že výrobci kávových kapslí už na životní prostředí ve velkém množství případů myslí. Proto hliníkové kapsle recyklují, případně k recyklaci vybízejí své zákazníky s tím, že jim použité kapsle mohou vracet. Někteří výrobci rovnou používají kapsle z recyklovatelných obalů, které se v přírodě rozloží snadněji.
Jednorázové kelímky jsou zlo
S kelímky je obdobný problém. Často se vyrábějí z jednorázového plastu, který se velmi špatně recykluje. Kavárny někdy nabízejí kelímky papírové, ale i ty mohou obsahovat několik procent polyethylenu. V tom případě je však jejich recyklace zcela vyloučená. Nejekologičtějším způsobem pití kávy proto je, že si ji vychutnáte přímo v kavárně anebo si přinesete vlastní cestovní hrneček, do něhož si kávu necháte připravit, a který si pak doma zase umyjete a použijete znovu. V posledních dvou letech jsou velmi oblíbené také vratné plastové kelímky, které si v jedné kavárně půjčíte a v jiné je zase můžete vrátit.
Kdo si nechává kávu připravovat do kompostovatelných kelímků, také nedělá úplně dobře. Ani ty nejsou vůbec nic ekologického, ačkoliv se o nich mluví jako o lepší variantě než plastové kelímky. Kompostovatelné kelímky jsou materiálově i energeticky velmi náročné.
Voda s kofeinem škodí zvířatům
Málokdo ovšem ví, že pití kávy zatěžuje prostředí i tím, že se vyloučený kofein z těla člověka dostává do kanalizace. Což by nemusel být takový problém, kdyby nedávné americké výzkumy neodhalily, že se kofein často objevuje i ve vodních tocích daleko od civilizace. A na divoká zvířata, která vodu pijí, má kofein velmi negativní vliv. V jejich těle způsobuje genetické mutace i nezanedbatelný stres.
Co je organická káva?
Pokud chcete být stoprocentně ekologičtí a pití kávy ze znovupoužitelných kelímků nebo recyklovatelných kapslí vám nestačí, pak pijte takzvanou organickou kávu. Její výrobci prohlašují, že tato káva se pěstuje ohleduplně vůči přírodě i zvířatům. Káva se pěstuje na farmách, na nichž se minimálně tři roky nepoužívají žádné pesticidy ani jiné chemické látky. Případní škůdci se tak smí hubit pouze přírodní cestou. Ale aby se o nějaké kávě mohlo říci, že je organická, pěstitelé kávy potřebují získat certifikát i rodný list kávy. Jde však o tak finančně nákladnou záležitost, že mnoho malých farmářů si tuto administrativu nemůže dovolit. Proto ne každá káva, která nemá certifikát, je automaticky pěstovaná na farmách, kde se chemické prostředky používají.