Káva a sport: jak kofein pomáhá při výkonu a regeneraci?

O kávě se můžete doslechnout mnohé skutečnosti, ale i polopravdy a mýty. Jedním z nich je, že kávě by se měli vyhýbat profesionální sportovci, například proto, že dehydratuje a navíc je to droga. A když si do ní sportovci přidají mléko či nedej bože cukr, mohou i rychle nabírat na váze (je dost nepravděpodobné, že lidé, kteří se aktivně a pravidelně hýbou, po jedné nebo dvou kávách s mlékem denně, přiberou). Pravda je, jako ve většině případů, někde úplně jinde. Proto si teď povíme, proč sportovci kávu pít bez obav mohou, ale proč je nutné ji pít s mírou.

Velké množství kofeinu škodí

Ať jsme vrcholovými sportovci anebo nejsme, káva na nás má při předávkování kofeinem naprosto stejné účinky. Káva ve skutečně velkém množství nám může způsobit střevní obtíže, podrážděnost nebo například zvýšení srdečního tepu. Častá konzumace kávy taktéž způsobuje závislost, bolesti hlavy, únavu, roztěkanost a zhoršenou koncentraci. Dlouhodobý nadměrný příjem kávy s kofeinem navíc blokuje vstřebávání některých důležitých látek do našeho organismu. Takovými látkami jsou mimo jiné zinek, železo či vápník.

Čím je kofein přínosný?

Kofein má ovšem i řadu velmi prospěšných účinků, které vrcholoví či obecně sportovci dozajista ocení. Kofein snižuje únavu i pocit únavy po náročném tréninku. Svaly vám ale rozhodně nezocelí. Když si dopřejete šálek své oblíbené kávy například před běháním, tenisem či jízdou na kole, nevyčerpáte své síly tak rychle. A co víc - káva urychluje spalování tuků až o 15 %. U rychlostních nebo svalových sportů ovšem není účinek kávy tak zásadní. Aby i vám káva při tréninku pomohla, je dobré rozprostřít si síly třeba tak, že budete provádět více opakování s nižší zátěží.

Kdy kávu (ne)pít?

Kávu je dobré konzumovat půl hodiny, maximálně hodinu před výkonem. Máte-li ale před důležitým výkonem či zápasem, nejprve si účinky kávy raději vyzkoušejte. Někdy se může stát, že vám káva způsobí průjem a to při důležité události může být extrémně nepříjemné. Naopak není záhodno pít kávu po zápasu, tréninku nebo jiné fyzické aktivitě, která trvá alespoň třicet minut v kuse. Proč? Protože pitím kávy po fyzické aktivitě zabraňujete vstřebávání bílkovin a zastavujete tím i extrémně důležitou regeneraci svalů.

Dejte si pozor i na to, že káva tak úplně nenahrazuje váš pitný režim, proto byste společně s kávou měli vždy pít také čistou vodu a pro sportovce to platí dvojnásob. Záleží-li vám i na kvalitě spánku (což by určitě mělo, protože dlouhý a kvalitní spánek je pro regeneraci těla nesmírně důležitý), pak nikdy nepijte kávu s kofeinem méně než šest hodin před spaním. Nezapomínejte ani na to, že čím více kávy budete pít, tím menší budou její účinky. Tělo si na kofein zvykne a nebude už fungovat tak, jak má.

Přemýšlíte, v jakém množství kávu konzumovat? Odborníci se obvykle shodují v tom, že množství kofeinu by mělo odpovídat vaší hmotnosti. To znamená, že na jeden kilogram hmotnosti, je dobré zkonzumovat tři až šest miligramů kofeinu. Toto množství u 80 kg vážícího člověka odpovídá dvěma až čtyřem espressům.

goran-ivos-oAYlDfiZcJ0-unsplash

Přepraženou kávu nikdy nepijte

Jenže také musíte rozlišovat mezi kávou a kávou. Co to znamená? Že pokud mluvíme o účincích kávy, pak mluvíme o účincích skutečně kvalitní kávy. Namletá káva, kterou si koupíte v supermarketu, v půlkilovém balení za cenu pár desítek korun, rozhodně kvalitní není a nikdy nebude. Chcete-li pít kávu byť jenom proto, abyste si zlepšili svůj sportovní výkon, vsaďte na výběrová kávová zrna. Ta seženete v pražírnách nebo v kavárnách. Jednotlivé balíčky kávových zrn by měly mít na obalu uvedeno datum pražení kávy a to by zároveň nemělo být starší než dva měsíce. Údaje uvedené na obalu taktéž obsahují zemi původu, region nebo odrůdu kávy.

Většina vědeckých výzkumů přišla s velmi zajímavým poznatkem. Mnohem zdravější než například cappuccino nebo flat white je káva filtrovaná. Ta totiž na rozdíl od jiných káv, například stále oblíbeného "turka", NEobsahuje látku kafestrol (na druhou stranu kafestrol údajně pomáhá snižovat riziko vzniku řady nádorů, například tlustého střeva), která zvyšuje obsah cholesterolu v krvi. Přepražená káva zase údajně může obsahovat rakovinotvorné látky. Má-li na sobě káva, poté, co ji zalijete vodou, olejnatou skvrnu, pak to znamená, že není upražená správně a už neobsahuje ani žádné tělu nebo mozku prospěšné látky.