O kávě se říká, že funguje jako prevence proti mozkové mrtvici a že jeden nebo více šálků denně (především u žen) snižuje toto riziko až o celou čtvrtinu v porovnání s těmi, kteří kávu nepijí vůbec. Káva má ovšem vliv nejenom na fyzické zdraví, ale i na to psychické. Záleží však samozřejmě na tom, v jaké míře kávu pijeme.
Malé množství je v pořádku
Výzkum, který zveřejnila Univerzita v Cambridgi, vypovídá o tom, že kofein na naše psychické zdraví působí ve dvou vrstvách. Nízká konzumace kofeinu údajně stimuluje naši psychiku pozitivně. Vysoké dávky kofeinu však působí přesně naopak. Kdy tedy káva pomáhá a kdy naopak škodí? Pokud se cítíte unavení, bez nálady a vyčerpaní, pak je dobré si jedno nebo dvě espressa či jiný typ kávy dopřát. Proč? Protože vám rozproudí krev, zvýší krevní tlak a také urychlí uvolňování neurotransmitterů, jakými jsou například noradrenalin a dopamin. Káva naopak škodí ve chvíli, kdy trpíte nespavostí, máte vysoký tlak, nejste soustředění a přelétáte od jedné činnosti ke druhé.
Záchvaty paniky
O kávě s kofeinem ovšem také kolují zvěsti, že přispívá ke vzniku záchvatu paniky. Avšak žádný z doposud prováděných výzkumů tuto skutečnost neprokázal. Ale jen u zcela zdravých jedinců. Naopak kofein skutečně může přispívat ke vzniku záchvatů tehdy, pokud pacient trpí panickou poruchou.
A jak se to má s kávou a depresemi? Je vědecky prokázáno, že lidé, kteří na tom nejsou psychicky příliš dobře a často si procházejí úzkostmi a depresemi, si po vypití už pouhého jednoho šálku kávy snižují riziko vyvolání deprese až o osm procent.
Jakmile vznikne závislost, je to špatně
Je však také nutné vzít v úvahu, že má-li člověk sklon k návykovosti, může se stát závislým také na kávě, respektive na kofeinu. Lidé, kteří jsou zvyklí vypít jeden až tři šálky kávy denně, si mohou skutečně kávou přivodit lepší náladu a vyrovnanější psychiku. Jakmile ale člověk konzumuje kávy mnohem více, pak se může kofeinem i předávkovat (předávkování kofeinem se projevuje například škubáním ve svalech, srdeční arytmií nebo hyperaktivitou). A pokud svou kávu nedostane včas, mohou se u něj údajně rozvinout i abstinenční příznaky v podobě nervozity, neklidu nebo špatné nálady. Proto rozhodně neplatí, že když člověk trpí téměř každodenní úzkostí, káva mu pomůže se jí zbavit. Tak mocné její účinky bohužel nejsou.
Článek však můžeme s klidným svědomím zakončit pozitivní správou. Vědci zjistili, že lidé, kteří pravidelně pijí kávu v přijatelném množství, mají menší sklony k sebevraždě než ti, kteří kávu nepijí vůbec.
Dejte šanci kávě bezkofeinové
Pokud jste však dosud kávu nepili, ale trpíte některou z psychických poruch, není vůbec dobré začít pít kávu ze dne na den. Možná ale třeba máte jen podezření, že trpíte úzkostmi nebo jinou psychickou poruchou, proto nejprve vyhledejte pomoc odborného lékaře. Ten vám následně doporučí, kolik kávy denně můžete vypít, aby se vám trochu ulevilo.
Jestliže ale svou diagnózu už znáte a je vám líto, že jste museli přestat pít svůj oblíbený kofeinový nápoj, pak nemusíte truchlit. Dnes existuje nespočet druhů bezkofeinových káv, které vám budou chutnat stejně jako káva klasická. Ochutnejte například naši zrnkovou kávu Pedron Caffe Deca, která má výraznou karamelovou chuť. Anebo si ji rovnou pořiďte už namletou. Směs arabiky a robusty vám zachutná už po prvním doušku.