Nemusíte si doma připravovat rozpustnou kávu nebo kávu s lógrem a pro tu dobrou chodit do kavárny. Když si koupíte kvalitní kávová zrna a alespoň základní kávovar na přípravu espressa nebo doplňky na přípravu alternativních kávových nápojů, můžete si dopřávat svou oblíbenou kávu klidně každý den nebo i několikrát denně. Provedeme vás těmi nejoblíbenějšími způsoby, jak si dobrou kávu připravit i v pohodlí domova.
Důležité zásady
Nejprve je ale důležité seznámit se s několika zásadami, které je zapotřebí dodržovat, abyste si z kávy vychutnali jenom to nejlepší:
1. Kávová zrna nakupujte přímo v pražírně nebo ve své oblíbené kavárně
Tak si budete jistí, že kupujete kvalitní zrna, čerstvě upražená a ještě tím podpoříte svého oblíbeného pražiče nebo kavárníka.
2. Kávu si vždy umelte až doma
Když si kávu necháte umlít přímo v kavárně nebo pražírně, může se vám snadno stát, že za pár dnů ztratí svou chuť i vůni a vám jí pořád bude zbývat více než polovina. Proto je dobré si kávu umlít doma, v ručním nebo elektrickém mlýnku, vždycky až těsně předtím, že si budete kávu připravovat.
3. Kávová zrna skladujte ve vzduchotěsné nádobě
Rozhodně není dobré, když kávová zrna uchováváte v kterékoliv nádobě, například v plechovce od čaje. Musí být vzduchotěsná, aby se k ní nedostal žádný vzduch. Jinak do sebe brzy nasaje všechny vůně, ale i pachy, které se vaší kuchyní linou.
Jak si připravit dobré cappuccino, o tom jsme vám psali v článku Připravte si dokonalé cappuccino. Nyní vás proto seznámíme s tím, jak si připravit alternativní kávu.
Moka konvička
Také se jí říká bialetka a vytvořil ji italský inženýr Alfonso Bialetti ve třicátých letech minulého století. Moka konvičku seženete v každém obchodě s domácími potřebami, ale samozřejmě také na internetu. Jemně umletou kávu nasypejte do filtru, který se nachází ve střední části moka konvičky. Kávu zarovnejte dohladka a nalijte vlažnou či studenou vodu do její spodní části. Celou konvičku dobře sešroubujte a utáhněte. Konvičku postavte na sporák na střední plamen a přiveďte vodu k varu. A jak poznáte, že je káva hotová? Jakmile voda dosáhne bodu varu, uslyšíte syčení. V této chvíli je dobré konvičku odstavit. Po dovaření kávy by vám ve spodní části konvičky mělo zůstat trochu vody. Pokud tam již žádná není, znamená to, že jste kávu převařili.
French press
French press je jeden z nejpopulárnějších způsobů přípravy alternativní kávy. Potřebujete jen čerstvě namletá zrna a takzvaný french press. I ten v dnešní době seženete úplně všude. Historie french pressu sahá až do napoleonské Francie. Když melete kávu na tento způsob přípravy kávy, pak ji musíte namlít nahrubo. Jakmile ji namelete najemno, například jako na espresso, káva snadno projde filtrem a v tom případě budete společně s kávou pít i rozemletá kávová zrna. Nahrubo namletou kávu přesypte do french pressu a zalijte ji troškou horké vody, kávu lžičkou promíchejte a následně vodu dolijte. Na přibližně 20 g kávy budete potřebovat 3 dl horké vody o teplotě 94 °C. Louhujte čtyři minuty a nakonec stlačte sítko french pressu shora dolů. Takto namletou kávu odfiltrujete.
Chemex
Nádoba na chemex nepatří úplně k nejlevnějším záležitostem, stejně jako filtry do chemexu. Na druhou stranu vám ale díky těmto dvěma nástrojům vznikne naprosto dokonalá filtrovaná káva. Chemex spatřil světlo světa v roce 1940 a přišel s ním doktor Peter Schlumbohm. Tvar skleněné chemexové nádoby připomíná přesýpací hodiny a vyrábí se v několika velikostech. Stačí umlít kávu nahrubo. Na 50 g kávy potřebujete 500 ml kávy. Do nádoby umístíte filtr vhodný na chemex, propláchnete ho a následně do něj nasypete kávu a zalijete horkou vodou. Jakmile se přesně odměřené množství vody přes filtr překape, káva je hotová.
Vacuum pot
Káva z vacuum pot je ideální pro skutečné kávové fajnšmekry. Je to taková menší domácí laboratoř. Ty první připomínající dnešní vacuum pot vznikly už v devatenáctém století a to v Německu a také ve Francii. Vacuum pot je velmi podobný moka konvičce. Ale protože je celá nádoba průhledná, můžete celý proces přípravy kávy sledovat v přímém přenosu. Vacuum pot se skládá ze dvou skleněných nádob a také filtru. Do spodního dílu nalijete vodu, do horní nádoby nasypete umletou kávu. Pod baňku nastavíte kahan. V horní nádobě je umístěn filtr, přes který voda prochází ve chvíli, kdy se začne vařit. Až voda projde nahoru ke kávě, je nápoj hotový. Hotová káva se po odstavení zařízení začne vracet zpátky do dolní baňky. Na 17 g kávy si připravte 200 ml vody. Doba extrakce činí přibližně jednu minutu.
Dripper
Ani káva připravená v dripperu by vás neměla minout. Můžete si dokonce vybrat hned z několika velikostí, záleží, kolik šálků kávy si v jednom dripperu budete chtít připravit. Zároveň budete potřebovat i filtr. Ten si propláchněte a umístěte ho do dripperu. Nasypejte do něj čerstvě nahrubo umletou kávu. Samotný dripper pak usaďte na hrnek nebo konvičku a kávu zalijte vodou o teplotě 92 °C. Extrakce kávy trvá z pravidla maximálně tři minuty.
Pokud nevíte, která kávová zrna si pořídit, pak ochutnejte naší směs arabiky a robusty s chutí karamelu a čokolády nebo vyzkoušejte směs arabiky a robusty s vyváženou kyselostí a plným tělem.